Leto polako prolazi, a to znači samo jedno: topli kakao, miris karamele i omiljena knjiga nešto su što mogu da ti poprave kišne jesenje dane, kojih će i te kako biti. A ako ne znaš šta da čitaš tokom takvih dana, ne brini – pripremili smo ti 5 klasika koje treba da pročitaš ove jeseni. Ali, tu se prila ne završava: zajedno sa Kontrast izdavaštvom donosimo ti 15% popusta na sve narudžbine sa njihovog sajta, ukoliko ukucaš kod teenstar. Pogledaj naše predloge i baci se na čitanje!
1984/Životinjska farma – Džordž Orvel
Za početak, dva klasika u jednoj knjizi. Onaj ko ih nije pročitao, ne zna šta propušta – uprkos tome što su knjige napisane kada su kamere i televizija bili tek u povoju, Orvel je znao kakav nas svet čeka – Veliki brat je postao realnost, a svi mi moderni zatvorenici tehonologiji. Obavezna literatura!
Alisa u zemlji čuda – Luis Kerol
Ovaj klasik svi dobro znamo: objavljen je daleke 1865. godine i od tada se smatra jednom od najboljih dečijih knjiga ikada, ali ima li ova knjiga i neko skriveno značenje, koje možemo da izvu čemo nakon ponovnog čitanja? Postoje razne teorije o načinima na koje je Kerol napisao Alisu, ali jedno je sigurno: štivo je kome se možeš vratiti iznova i iznova. Postoji i nastavak – Alisa u zemlji iza ogledala, koji nikad nije postao popularan kao prvi deo, ali je opet značajan.
Starac i more – Ernest Hemingvej
Ako vas je kojim slučajem ova knjiga zaobišla u srednjoj školi, to hitno mora da se ispravi. Starac i more je verovatno najpoznatiji roman najpoznatijeg pisca na svetu. Priča o ribaru sa Kube koji se tokom tri dana bori sa silama prirode da preživi na otvorenom moru – ali i sa svojom ljudskom naravi koja, sačinjena od slabosti, ponosa, strahova i svesti o svojoj krhkoj prirodi, može veoma lako postati i glavni protivnik u borbi za život.
Drakula – Brem Stoker
Klasik i naučna fantastika u jednom, priča koju ste čuli na 101 način u svom izvornom obliku. Na ovu knjigu su u izvesnoj meri uticala i srpska narodna predanja, kao deo folklora balkanskih naroda koji su delili predanje o Drakuli (vampir je srpska reč). Stokerova priča o vitezu koji je prodao svoju dušu kako bi zauvek lutao zemljom, progonio je svojim prokletstvom, predstavlja začetak „vampirskog“ žanra u književnosti
Zločin i kazna – Fjodor Dostojevski
Sad već pričamo o teškoj artiljeriji: Iako je ovo jedan od najvećih psiholoških romana u istoriji književnosti, opis mu je jednostavan: u agoniji zbog materijalne oskudice ruski student Rodion Raskoljnikov odlučuje da ubije zelenašicu Aljonu Ivanovnu.