Ono kada… društvene mreže utiču na prijateljstvo

Ono kada… društvene mreže utiču na prijateljstvo

prijatelji

Dok smo rasli nismo birali naše drugare. Sama činjenica da nosimo majicu iste boje je bilo sasvim dovoljno da u prvom razredu postanemo najbolje drugarice. Ali dok rastemo postajemo mnogo probirljiviji, što utiče i na prijateljstva koje godinama negujemo.

Sarah Zahar, psiholog koji se specijalizovala za prijateljstva kaže da društvene mreže danas igraju važnu ulogu kada je odnos sa BFF ili bilo kojom drugom drugaricom tj. drugom u pitanju.

Follow na Instagramu, često znači unfollow u pravom životu

Društvene mreže su odlične kako bi održali naše veze i odnose sa ljudima koje znamo jako dugo. One nam omogućuju da pratimo naše  prijatelje i sve njihova avanture  sa malih ekrana telefona i isto tako njih obavestimo o svim novostima koje se nama dešavaju.

Ali ovo takođe ima i lošu stranu. Baš zato što uvek znamo šta naši prijatelji rade, imamo manju potrebu da se zaista interesujemo za njihov život. Vremenom ćete izgubiti vezu, a vaše prijateljstvo će se bez reči raspasti.

“Mnoga istraživanja dokazuju da što više provodite vreme na društvenim mrežama to se više osećate usamljenijim, što znači da vam je potrebno da se konektujete sa prijateljima u pravom životu“ rekla je Sarah. Drugim rečima, lajk na Instagramu nije i nikada neće biti ‘Hej, šta radiš? Šta ima novo?’.

Update: Ljubomorna sam

To je prirodno. Nekada zbog društvenih mreža osećamo ljubomoru. Ali ovog puta ne govorimo o ljubomori koju osećamo kada vidimo kakvo telo imaju influencerke ili o ljubomori koju smo svi osetili čim je Hailey objavila onu divnu crno-belu fotografiju sa Justinom Bieberom na jahti. Ova ljubomora može da utiče na tvoj odnos sa BFF.

“Nekada će se javiti bespotrebna svađa samo zato što tvoja BFF nije lajkovala tvoju poslednju fotografiju ili zato što je zapratila devojku tvog bivšeg dečka i lajkovala njenu fotografiju“, kaže Sarah. Ali ipak ni to nije najgori scenario. Strah od izostavljanja predstavlja pravi problem. Onaj osećaj koji imamo kada pogledamo novi Story koja je BFF objavila i vidiš da je izašla sa drugom grupicom drugarica i da se odlično provode, a tebi nije ni rekla da izlazi.  Ili kada vidiš da je neko sa kim si bila jako bliska proslavio rođendan, a ti nisi bila pozvana.

“Strah od izostavljanja je uvek bio prisutan. Problem 21. veka i društvenih mreža je to što sada možemo da vidimo i fotografije onoga što smo propustili“, kaže Sarah.

Nemoj da klikćeš na zaključak

Stigli smo do poente. Zaboravljamo da prijateljstva zahtevaju posvećenost. Možda misliš da je tvoja drugarica pogrešila jer te nije tagovala na fotografiji citata o prijateljima, ali  to je takođe i vreme kada treba da se vratiš u realnost. Da li si joj ti bila dobra drugarica?

Jednom kada objektivno sagledaš situaciju i prihvatiš činjenicu da si i ti imala svoju ulogu u celoj priči, vreme je za komunikaciju. Osim toga, treba shvatiti još nešto. Samo zato što misliš da znaš ko je tvoja BFF to ne znači i da znaš ko je ona online.

E-mail je možda passe, ali o našim pričama možeš da pričaš i na TikToku. Prijavi se.